22. květen – Mezinárodní den biodiverzity

Archiv

MM F-M

22. 5. 2009

Mezinárodní den biodiverzity má informovat veřejnost o potřebě chránit biologickou diverzitu. Důvodů pro ochranu biodiverzity je celá řada. Důvody monou být ekonomické, ekologické, etické i estetické. Termín biologická rozmanitost neboli biodiverzita označuje různorodost organismů a jejich prostředí. Zahrnuje diverzitu druhů, diverzitu na úrovni ekosystémů, ale i diverzitu genetickou. Jedná se tedy o rozmanitost života ve všech formách, úrovních a kombinacích.
Světový fond ochrany přírody definoval v roce 1989 biodiverzitu jako „bohatství života na Zemi, miliony rostlin, živočichů a mikroorganismů, včetně genů, které obsahují, a složité ekosystémy, které vytvářejí životní prostředí.“
Hlavní téma se každoročně mění. V loňském roce to byl vztah mezi biodiverzitou a zemědělstvím, v letošním roce je vyhlášeno téma invazní nepůvodní druhy, tzv. druhy biologické invaze. Tento termín zahrnuje člověkem způsobené šíření nepůvodních druhů rostlin, živočichů a mikroorganismů a všechny aspekty s tím související. Masivní nárůst mezinárodního obchodu, transportu zboží, turistiky a celková globalizace s sebou přinesly také zvýšené množství nově zavlékaných nepůvodních organismů a s tím spojené negativní vlivy na místně původní druhy. Mezi významné středoevropské invazní druhy rostlin se značným negativním dopadem na biodiverzitu a hospodářství patří například bolševník velkolepý nebo křídlatka.