Jak pomáhá raná péče

Odbor sociálních služeb

4. 9. 2023

Raná péče je sociální služba pro rodiny, do kterých se narodí dítě s vážným postižením. Poradkyně ze Společnosti pro ranou péči, pobočka Ostrava, dojíždějí za rodinami s dětmi se zrakovým hendikepem nebo s ohroženým vývojem v oblasti zrakového vnímání přímo domů a v bezpečném prostředí pomáhají rodinám náročnou situaci zvládnout. Služba rané péče je dostupná v rámci celého Moravskoslezského kraje a je pro rodiny zdarma.

„Když se člověk vyhrabe ze všech praktických věcí, pořád mu zůstanou tíživé a bolestivé myšlenky, které není čas probrat s lékaři, není chuť probírat s přáteli a není síla probírat s nejbližšími (ano, i je to bolí). Tady je pak skvělé, když k vám domů přijede poradkyně rané péče, která vaše dítě zná, ví, o čem mluvíte, nebude před vámi mávat diagnózami a tabulkovými prognózami, ale ani nebude předstírat, že žádný problém vlastně neexistuje, že dítko je přece šikovné, jako jeho babička. A i za tu možnost chápajícího a upřímného sdílení patří dík poradkyním rané péče,“ shrnuje jedna z klientských maminek.

Včasná pomoc rodinám, do kterých se narodí dítě s postižením, má obrovský smysl a má zásadní dopad na to, jaký bude život dítěte v dospělosti. V poradkyních rané péče dojíždějících za rodinami přímo domů získávají rodiče průvodce, který jim pomůže vyrovnat se s těžkou situací a předejít jejich přetížení a krizím v rodině.  

Máte-li pochybnosti o správném vývoji vašeho dítěte, kontaktujte Společnost pro ranou péči: ostrava@ranapece.cz; tel. 774 567 236; www.ranapece.cz/ostrava/. Ranou péči podporuje také město Frýdek-Místek, v roce 2023 ji podpořilo částkou 40 000 Kč.