Občané ČR mohou za prací do dalších členských států EU

Archiv

MM F-M

16. 5. 2006

Další původní členské státy otevřely svůj pracovní trh občanům České republiky. Od 1. května 2006 tak mohou zájemci vyjet za prací do Portugalska, Španělska, Řecka, Finska a na Island. Vstřícný krok udělala také Francie.

Vstřícný krok udělala také Francie, která částečně uvolnila trh práce pro některé nedostatkové profese, a to v oborech jako např. stavebnictví, pohostinství, zemědělství, potravinářství či strojírenství. Volný pohyb osob i pracovních sil je jedna ze základních svobod v rámci Evropské unie a Česká republika ji sama plně respektuje. Přechodné období se dělí na 3 samostatné etapy. V případech, kdy se členský stát rozhodne přechodného období využít, mají občané ČR při obsazování volného pracovního místa přednost před občany z tzv. třetích – nečlenských zemí (princip komunitární přednosti). Podmínky přístupu českých pracovníků na jednotlivé trhy práce v průběhu přechodného období však v žádném případě nesmějí být přísnější než ty, které platily k 16. dubnu 2003 (den podepsání Přístupové smlouvy). Nejpozději k 1. květnu 2011 bude v rámci celé EU zaveden volný pohyb pracovníků a čeští pracovníci budou moci pracovat ve všech členských státech bez jakýchkoli omezení. Pokud se některý z původních členských států EU rozhodl uplatňovat omezení, v praxi to znamená, že:

1) Po dobu 2 let (do 30. 4. 2006) neměli čeští pracovníci automatický přístup na trhy práce členských států a nadále byl zachován systém povolení k zaměstnání (národní opatření).

2) Dvouleté omezení může původní členský stát za splnění určitých podmínek prodloužit o další tři roky (do 30. dubna 2009). K prodloužení tohoto omezení musel každý stávající členský stát před 30. dubnem 2006 oznámit Evropské komisi, zda hodlá i nadále používat národní opatření vůči českým pracovníkům nebo zda bude napříště uplatňovat bez dalších národních podmínek pouze acquis communautaire a zavede tak volný pohyb pracovníků pro Českou republiku.

3) Národní opatření může původní členský stát ponechat v platnosti nejdéle do 30. dubna 2009. Pokud i po tomto datu budou vážné problémy na jeho trhu práce přetrvávat a oznámí-li příslušný členský stát, že i nadále hodlá používat národní opatření, pak je výjimečně možné přechodné období prodloužit maximálně o dva roky.

Řada původních členských států zpočátku přislíbila plné otevření svých pracovních trhů. Pouze Velká Británie a Irsko však svému slibu dostály. Postupně otevřelo českým občanům svůj trh práce ještě Švédsko. Nejméně pozitivně se k otevření pracovních trhů staví Německo a Rakousko. Tyto státy uvedly, že hodlají aplikovat přechodná období do maximální možné doby (do roku 2011). Vláda ČR svým usnesením z ledna 2004 rozhodla, že se Česká republika předem nezříká možnosti zavést přechodné období vůči stávajícím i novým členským státům, ale pouze na základě vyhodnocení aktuální situace na trhu práce. V praxi to znamená, že vláda nebude navrhovat automatické reciproční zavedení přechodného období, ale bude se vždy řídit situací na trhu práce. Dosud kabinet o zavedení konkrétního přechodného opatření nerozhodl. Občané ČR mohou stejně jako občané dalších členských států EU využívat při hledání zaměstnání služeb poradenské a informační sítě EURES.

Zájemci o práci v zahraničí se mohou obracet na kterýkoli úřad práce v ČR, kde jim vyškolení pracovníci (tzv. EURES poradci nebo kontaktní osoby EURES) podají informace o volných pracovních místech v EU/EHP a Švýcarsku a o životních a pracovních podmínkách v těchto zemích. Služby EURES jsou bezplatné. Informace o volných místech ověřují pracovníci systému EURES v příslušných zemích, odkud nabídka práce pochází. Mezi země, které mají největší zájem o české pracovníky, patří Velká Británie, Irsko, Slovinsko a Kypr. Občané ČR si mohou hledat volná pracovní místa i na evropském portálu EURES, kde je v současné době více než 900 000 pracovních nabídek.

10.5.2006, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí