Reflex o Domě Pod Svícnem

Archiv

galps

11. 11. 2010

Příloha časopisu Reflex představuje ve své rubrice NA TAHU „Neobyčejný Dům Pod Svícnem“

V materiálu spisovatele Jaroslava Rudiše zaznělo: 

„Dům Pod Svícnem je kulturní ostrůvek ve Frýdku-Místku – můžete sem zajít do galerie, do antikvariátu nebo si tu třeba dát obří steak.

Frýdek-Místek je zvláštní místo. Možná to je tím, že jednou půlkou sedí na Moravě a druhou ve Slezsku. Možná tím, že je přervané dálnicemi a obehnané paneláky. Z centra Frýdku ale paneláky vidět nejsou. A z Domu Pod Svícnem ani cítit. Stojí kousek od malebného náměstí ve Farní 16 a je to krásné místo.

Ten dům je starý přes dvě stě let a před lety se pomalu hroutil sám do sebe. Zachránila ho totální čtyřletá rekonstrukce. Na architektonické studii se podílel třeba i David Vávra. Vznikl unikátní prostor, naplněný vůní starých knížek, dobré kávy, neviditelnými vlnami Internetu, na který se zdarma můžete připojit i na toaletě, a kulturou.

Kancelář tu má třeba místní filmový klub i organizátoři každoročního festivalu Sweetsen fest, který se snaží objevovat a mapovat nejen místní kapely, ale třeba i divadla. Když vejdete dovnitř, napravo vás nejdříve nasaje skvěle zásobený antikvariát. Mají tu vše od starých pohlednic přes romány pro ženy i muže až po staré gramodesky s Mišíkem či Pražským výběrem.

Hned naproti je malá kavárna s pár stolky, krásnou trafikantkou, čerstvými koblihami, novinami a silným italským espresem. Vzadu je pak ukrytá nejtajemnější a možná nejkouzelnujší část celého domu – dvoupodlažní „neobyčejný klubar“ Pavlač s letní terasou, galerií, kde se mimo jiné jednou za rok pořádá tematická kolektivní výstava Salon, velkým akváriem s rybičkami a malým pódiem, na kterém se občas hraje, někdy čte a čas od času i spí…

Rybičky se honí v akvárku, hudba hraje, lidi hučí a mezi hosty se občas jen tak v pantoflích projde pan domácí Petr Korč. 

A pokud chcete raduji klid a na obří steaky nemáte sílu nebo žaludek, v prvním patře je skvělá vegetariánská restaurace Etno. Bez alkoholu a cigaret tu můžete meditovat celý den. A třeba vás napadne, proč ve vašem městě nevyrostlo něco takového, jako je Dům Pod Svícnem ve Frýdku…“

Více informací o Domě Pod Svícnem naleznete na www.podsvicnem.cz.