Archiv

Nemocnice a hygiena nabádá: Dodržujte opatření!

Na zasedání krizového štábu na frýdecko-místecké radnici byli 13. října přítomni i zástupci nemocnice a krajské hygienické stanice, kteří dokumentovali na konkrétních číslech a praxi, že situace je mnohem vážnější, než si je část populace ochotna připustit. A svorně nabádali k striktnímu dodržování opatření, aby se podařilo stoupající křivku koronavirové epidemie zastavit.

„Počet pozitivních záchytů od začátku října extrémně roste, v pátek jsme měli ve stanu 61 pozitivních záchytů, počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích stoupá stejně jako počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče. Zcela zásadní je, že intenzivně přibývá potřeba umělých plicních ventilací, takže se opravdu dostáváme do velmi kritického období, kdy potřebujeme pomoc všech, kteří pomoci mohou. První vlna byla mnohem jednodušší, v druhé vlně jsou výrazně těžší pacienti. Frýdek-Místek je na tom pořád ještě relativně dobře, ale čísla jsou i tak hrozivá a zásadní je, abychom měli dostatek zdravotního personálu, protože i jeho část už je pozitivní. Proto bude znovu nutné omezení péče, na kterou jsou lidé zvyklí. Nebudou moci chodit do nemocnice s banálními věcmi, to musí obstarat praktici, odloží se zase některé výkony, které nejsou akutní, a tak dále, abychom mohli zabezpečit dostatečně péči pro covidové pacienty,“ informoval ředitel frýdecko-místecké nemocnice Tomáš Stejskal, kterého velmi potěšilo, že radnice znovu počítá s tím, že se postará o děti zaměstnanců nemocnice, stejně jako dalších členů integrovaného záchranného systému, aby nemuseli být po uzavření škol doma na ošetřovném.

„Zabýváme se tím už od včerejška, jak to vymyslet, a zvolili jsme k zabezpečení hlídání a výuky dětí 5. ZŠ, vzhledem k její geografické poloze, kdy se nachází na stejné ulici jako nemocnice, i proto, že je prostorově i počtem pracovníků největší. Na jaře jsme měli pro tyto účely vyčleněny mateřinky, ale ty teď jedou normálně, takže to máme připraveno takto. Učitelé, co zrovna nebudou mít distanční výuku, se budou dětem zdravotníků, hasičů, policistů, ale nově i zaměstnanců v sociálních službách věnovat, ve skupinkách maximálně po deseti. I na to je Pětka ideální, protože má nejvíce místností,“ deklaroval připravenost radnice náměstek primátora Pavel Machala. Odbor školství znovu v případě potřeby vypomůže i se zajištěním personálu pro stravovací služby, pokud bude mít nemocnice podobný problém jako v první vlně. „Jsme rádi, že nebudeme muset posílat děti zaměstnanců mimo město, připravovali jsme si i variantu vlastní učebny, ale takto to bude výrazně jednodušší,“ ulevilo se řediteli nemocnice, který se ovšem vzhledem k vysokému reprodukčnímu číslu stále přimlouval za co nejpřísnější restrikce a opatření, která zabrání sociálním kontaktům. „Je otázkou, jestli třeba znovu zavřít dětská hřiště. Teď máme počasí deštivé, na Pustevnách už je sníh, ale když se udělá hezky, zase tam všichni vyběhnou. Já sám mám tři děti, dvě malé, a vím, že to v paneláku není jednoduché být zavřený,“ nadhodil primátor Michal Pobucký, jestli není „maximálně šest osob ve venkovních prostorách z vládního nařízení“ dostatečně omezující. Po konzultaci s hygieničkou se nakonec o uzavření dětských hřišť ve městě rozhodlo, ta ale doporučila vynaložit finanční prostředky jinam než na dezinfekci autobusových zastávek nebo odpadových nádob. „Na zastávkách jsou lidé v rouškách a nedotýkají se prakticky ničeho, u popelnic samozřejmě ano, ale tam to lidé musí přenést do osobní roviny, umýt si ruce nebo si je vydezinfikovat, když přijdou po vynesení odpadu domů. Měli by být zodpovědnější, protože řada z nich třeba ví, že přišla do styku s nakaženým nebo sami mají potíže, a stejně chodí do společnosti, šíří nákazu dál a jsou telefonicky nedostupní. V takových případech mají sedět doma na zadku a brát telefony, ne že jim musíme volat třeba šestkrát. Potřebovali bychom call centrum, přímo ve Frýdku-Místku,“ posteskla si hygienička a zástupci radnice ji ujistili, že prověří, zda i v tomto směru může být radnice nápomocna. „Zopakujeme také akci z první vlny, která se osvědčila, kdy jsme vybavili domovníky v domech v majetku města dezinfekčními prostředky. Ti se tomu opravdu věnovali, a dezinfikovali společné prostory, poštovní schránky, zábradlí a podobně,“ ubezpečil o dalších opatřeních radnice náměstek primátora Radovan Hořínek. Město také neustále dezinfikuje tlačítka na světelných signalizačních zařízeních a kvůli eliminaci rizik primátor rovněž rozhodl o tom, že krizový štáb se bude každý týden „scházet“ už pouze virtuálně formou videokonference. 

MM F-M, Petr Pavelka
ODBOR KANCELÁŘ PRIMÁTORA
13.10.2020 20:01
Počet zhlédnutí: 691