O krále a královnu šachových špuntů

Antonín Surma

26. 5. 2005

Dům dětí a mládeže Frýdek-Místek ve spolupráci s Beskydskou šachovou školou uspořádal v sobotu 21.května poslední 3.kolo šachového turnaje „O krále a královnu šachových špuntů“, kterého se zúčastnilo neuvěřitelných 52 mladých šachistů. Tento turnaj je výjimečný tím, že se ho mohou zúčastnit jen děti do 7 let a svou první příležitost zahrát si opravdový turnaj tak dostávají děti, které navštěvují šachové kroužky v rámci docházky do mateřské školy, kde se během roku pod vedením zkušených trenérů naučily všechna šachová pravidla. „Šachoví špunti“ se od prvních tahů pustili do tuhých bojů a pro vedoucí šachových kroužků byla radost pohledět, s jakým zaujetím pro hru děti hrály. Po pěti kolech se z vítězství radoval se 100% bodovým ziskem Dominik Ramík, druhé místo si pak rozdělili David Čapčuch a Dominik Kula, kteří oba shodně uhráli 4,5 bodů a dosáhli i stejného pomocného hodnocení. Dívky to neměly v chlapecké konkurenci vůbec jednoduché, o to cennější je umístění Vendulky Bohanesové, která skončila na výborném 10.místě se ziskem 3,5 bodů.

Na závěr se uskutečnilo slavnostní vyhlášení celkového vítěze a vítězky, kteří mají právo nostit titul král, resp. královna šachových špuntů. Celkem bylo hodnoceno 43 dětí, kterým se do konečného součtu započítávaly dva nejlepší výsledky. Královnou pro rok 2005 se stala s velikým přehledem Vendula Bohanesová, titul krále si vítězstvím v posledním kole vybojoval David Čapčuch.