Počty dětí ve školách se stále snižují

MM F-M

24. 2. 2004

Počet ve Frýdku-Místku narozených dětí v roce 2003, o němž jste byli informováni v minulém čísle zpravodaje, může vyvolat naději, že naše město je v současné době výjimkou v celkovém trendu klesajícího počtu dětí. Nic se ale bohužel nemění na tom, že v posledních letech dětí postupně ubývá. Na následujících řádcích se proto pokusíme o malou analýzu současného stavu naplněnosti škol. Letos přišlo k zápisu do prvních tříd na školní rok 2004/2005 na území města F-M 581 dětí (včetně loňských odkladů) a skutečně nastoupí do školy 510 dětí (z toho 18 dětí bude v neúplných školách ve Skalici a Chlebovicích– pouze 1. stupeň). Ostatní děti budou rozmístěny do 21 prvních tříd ve městě. Tytéž školy ale opustí 32 tříd devátého ročníku. Uvědomíme-li si, že dalších 80 patnáctiletých školáků je již umístěných na víceletých gymnáziích, zjistíme, že devátý roční ukončí okolo 900 žáků. „Je skutečností, že toto číslo zahrnuje určité procento žáků dojíždějících z Bašky, Hodoňovic, Staříče, Paskova a Sviadnova na druhý stupeň základních škol,“ vysvětlil Mgr. Milan Thiel z odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy. Z toho vyplývá, že na jedné straně se mírně snižuje pokles počtu „městských dětí“ opouštějících základní školy, na straně druhé dojíždějící žáci pomáhají naše školy naplňovat. „Porovnáním výše uvedených čísel se potvrzuje správnost nesnadného rozhodnutí Zastupitelstva města Frýdek- Místek zrušit jednu frýdecko-místeckou základní školu,“ konstatoval Thiel. Fakta bohužel naznačují, že se jedná o pokračující problém v naplněnosti a množství škol na území nejen města, ale i celé republiky (k 1.9.2003 klesl počet žáků na základních školách v celé České republice o 35 000). (jač)