Na Dni otevřených dveří byl předán bazénový zvedák

MM F-M

27. 11. 2004

Padesátitisícový příspěvek frýdecko-místecké radnice, která nasměrovala finance z „hazardu“ společnosti Chance na místecké učiliště, umožnil opatřit místní bazén, hojně využíván také veřejností, speciálním bazénovým zvedákem pro tělesně postižené. Ten byl slavnostně předán u příležitosti otevřených dveří zdejších škol. Pod jednou střechou fungují SOŠ, SOUT a OU ve Frýdku-Místku, které se snaží přispívat svými obory k lepší situaci mladých lidí na trhu práce. I proto na Dni otevřených dveří nechyběli kromě představitelů města, také lidé z úřadu práce a zástupci firem. Jan Polášek z odboru poradenství a rekvalifikací frýdecko-místeckého úřadu práce potvrdil velice dobré zkušenosti s absolventy, i když připustil, že daleko největší poptávka je po strojírenských oborech, na které se škola nezaměřuje. „Ale i to dřevo pořád zůstane,“ nechal se slyšet Jan Polášek. Na SOŠ lze studovat nábytkářství, elektrotechniku či se stát mechanikem-elektronikem, SOUT nabízí také výuční listy v oborech elektrikář, truhlář, tesař, zedník, instalatér, malíř, montér suchých staveb, OU zámečnické, malířské, zednické a kuchařské práce. Po všech profesích je na trhu práce docela poptávka. Škola usilovala také o samostatný obor zateplovač budov, ale nakonec ve spolupráci se specializovaným cechem, jehož zástupci do Frýdku-Místku rovněž přicestovali, tuto specializaci rozvíjejí v rámci zednického oboru. „Jsme rádi, že si tuto specializaci zde zvolilo jedenáct učňů, protože všude kolem jsou lesy panelových domů a zatepleno je jen asi patnáct procent. Při tom tempu, jak se to děje nyní, bychom tento fond dali do pořádku tak za sto let, což není reálné, takže je jasné, že „něco“ ještě musí přijít a tito kluci budou mít před sebou velkou perspektivu,“ chválili vedení školy za vstřícný přístup zástupci cechu, sdružujícího firmy z oboru zateplování. Také vybídli přítomnou starostku města Evu Richtrovou, aby město bylo nápomocno při zajištění praxe učňů formou zakázek menšího rozsahu, i s případnou garancí klasických firem. „Škola tady ve městě působí mnoho let a, byť nejsme zřizovatelem, spolupracujeme s učilištěm na mnoha aktivitách. Pokusíme se pomoci i v tomto směru, pokud nám to legislativní podmínky umožní,“ naznačila starostka Eva Richtrová, že nelze obcházet zákon o zadávání veřejných zakázek. Přítomní se po příjemné vzájemné diskuzi vydali do prostor školy zhlédnout, co v rámci Dne otevřených dveří učni a pedagogové připravili, zastavili se u soutěže o nejlepší dřevařský výrobek a pak už se vydali pokřtít nové zařízení na bazéně, určené tělesně postiženým. Praktická ukázka všechny přesvědčila, že zařízení handicapovaným přinese maximální komfort.