Ve Skalici si váží, co se zde udělalo

MM F-M

17. 5. 2009

Středeční setkání zástupců frýdecko-místecké radnice s obyvateli okrajové části Skalice ukázalo, že místní občané si váží toho, co se v jejich obci v posledních letech udělalo. Jsou totiž všímaví a upozorňují, když se nedávné milionové investice, zejména do zdejších chodníků, zbytečně ničí.
Když se totiž při nedávných opravách vozovky, které zajišťoval kraj, těžká technika pohybovala po novém chodníku, včasné upozornění radnice umožnilo zdokumentovat radnici tento stav a uplatňovat náhradu škody. Podobně občané upozorňovali přímo na setkání v kulturním domě na některá dílčí poškození po zimním období. Co se týče dalšího výhledu investic v této místní části, museli si bohužel vyslechnout to, co všude jinde – vlivem ekonomické krize musí být město při plánování dalších investic velmi opatrné. „Propad daňových příjmů je skutečně velice významný a my musíme především hledat opatření, jak zajistit bez problémů nezbytný základní chod města. V příštím roce proto prosíme o trpělivost, snad už se ale ekonomika trochu nastartuje,“ vysvětloval náměstek primátora Petr Cvik. Přesto ve Skalici letos mohou počítat alespoň s opravou místní komunikace „U Vrby“ a dále u paní Mutlové a Hlostové. Bude provedena také oprava výtluků a samozřejmostí je údržba veřejného osvětlení. Miroslav Hronovský, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství, ovšem nemohl zúčastněné potěšit zprávou, že by se podařila vyjednat pro všechny obyvatele Skalice možnost průjezdu přes most do Dobré, negativní výsledek měly i některé pokusy o úpravu autobusové dopravy. „Chápu, že Skaličanům macešský přístup Dobré vadí, když jim obec blokuje nejkratší přístup, ale my skutečně nemůžeme dělat zázraky tam, kde kompetenčně nemůžeme. Snažili jsme se třeba pomoci i u rušení pošty, ovšem někdy požadavky není možno technicky nebo finančně vyřešit, zvlášť když je konečné rozhodnutí na jiných institucích,“ vysvětloval náměstek primátora Petr Cvik. Občané Skalice se také museli smířit s tím, že výstavba kanalizace v jejich části je v dnešních podmínkách utopií. „Nákladově to vychází na čtvrt miliardy, bez dotace je to naprosto nemyslitelné realizovat, protože ta částka je vyšší než roční suma, která bývá k dispozici na všechny investice ve městě. Kanalizace ve Skalici prostě není rentabilní a dotační tituly jsou nastaveny tak, že na ně nedosáhneme,“ konstatoval vedoucí investičního odboru Jan Kaspřík. Ačkoliv nemilé zprávy převažovaly, setkání radnice s místními občany přesto zakončil potlesk.