FARNÍ KOSTEL MÁ NOVÉ LAVICE, DÍKY SBÍRCE DARUJ F≈M

Jana Musálková Jeckelová

20. 10. 2022

Farníci z frýdecké farnosti mají v kostele sv. Jana Křtitele větší pohodlí i více místa k sezení. Kostel získal nové lavice i díky sbírce Daruj F≈M, přispěli do ní dárci a město.

Sbírka Daruj F≈M s účelem pořízení nových lavic do kostela sv. Jana Křtitele odstartovala 1. dubna. Během šesti měsíců přispívali dárci na transparentní účet a město v závěru sbírky vybranou částku zdvojnásobilo, podle pravidel programu maximálně do výše 200 tisíc Kč.

„Jsem potěšen, že jsme farnosti mohli předat symbolický šek ve výši 412 408 Kč. Děkuji všem štědrým dárcům, kteří posílali libovolné částky, celkem zhruba 212 tis. Kč,“ řekl náměstek primátora pro dotace, ekonomický rozvoj a podnikání Jakub Míček.

V kostele sv. Jana Křtitele byly původně různé typy lavic, získané z jiných kostelů a kaplí. Byly odlišné materiálově, slohově a nevyhovovaly požadavkům a kapacitě kostela. Díky novým lavicím se kapacita míst v pevných lavicích zvýšila zhruba ze 115 míst na 160.

„Jsem vděčný každému dárci, a když se někdo umí podělit, tak to potěší nejenom toho, kdo je obdarovaný. Lavice byly vyrobeny v chráněné dílně svatého Alexandra v Ostravě-Kunčičkách, takže opět další deviza. Pomáhali ti, kteří jsou na okraji společnosti. A církev ráda spolupracuje s těmi a hledá ty, kteří jsou na okraji,“ řekl administrátor farnosti Frýdek František Boldy. Dalším pozitivním přínosem celé akce je navrácení souboru dvanácti lavic, které byly do kostela sv. Jana Křtitele zapůjčeny z kaple sv. Barbory na Frýdeckém zámku na jejich původní místo.

„Zároveň pokračujeme s programem dál a vyzýváme další zájemce o založení sbírky s konkrétním účelem, pokud splní podmínky, rádi je podpoříme,“ dodal náměstek primátora Jakub Míček.

Organizace, které by se chtěly do programu zapojit s veřejně prospěšným účelem s dopadem na občany Frýdku-Místku, jeho území či jeho blízké okolí, naleznou pravidla programu na https://www.frydekmistek.cz/cz/magistrat/odbory-magistratu/odbor-uzemniho-rozvoje-a-stavebniho-radu/dotace/sbirkovy-program-daruj-f-m.

Podrobnosti také na www.darujfm.cz.

Přidáte se i Vy?

DARUJ F≈M. Přispíváte dvojnásobně.

Předání šeku v kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku, zprava: administrátor farnosti Frýdek František Boldy, primátor Frýdku-Místku Petr Korč a náměstek primátora Jakub Míček.