FRÝDEK-MÍSTEK ŽÁDÁ OBNOVU DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ, VYZÝVÁ NEMOCNICI, KRAJ I MINISTERSTVO

Archiv

MM F-M, Mgr. Jana Musálková Jeckelová

4. 4. 2022

Statutární město Frýdek-Místek nesouhlasí se zrušením dětského oddělení v místní krajské nemocnici. Zajištění péče pro děti nejen ve městě, ale v celém Pobeskydí považuje za naprosto zásadní. Spolu se zástupci okolních obcí a za podpory zdravotníků vyzývá kraj a nemocnici k nápravě situace a obnově oddělení pro dětské pacienty.

Unikát v negativním slova smyslu. Tuto nálepku zajistila od 1. 4. 2022 Nemocnice ve Frýdku-Místku, zřizována Moravskoslezským krajem, statutárnímu městu. Frýdek-Místek se tímto dnem stal jediným městem své velikosti v ČR bez dětského lůžkového oddělení (tj. bez ústavní pohotovosti). Oddělení přitom patřilo k nejstarším svého druhu na Moravě a ve Slezsku, samostatně fungovalo již od roku 1939 a v historii bylo velmi kvalitní.

21. března 2022, bez předchozího upozornění vedení města, vydala NEMOCNICE ve Frýdku-Místku znepokojivou tiskovou zprávu. Na první čtení může vyvolávat dojem, že jde o pozitivní krok v rámci modernizace, přesto je klíčové citované sdělení:

„Rodiče, kteří budou potřebovat pro své dítě akutní péči, mohou o víkendu využít v době od 8:00 do 18:00 hod. lékařskou pohotovostní službu v areálu nemocnice (lékařská služba 1. pomoci zajišťovaná praktiky, která původně fungovala také od pondělí do pátku, pozn. tisk. odd.), v průběhu týdne se budou muset obrátit na lékařskou pohotovostní službu v okolních zdravotnických zařízeních (praktický lékař). Pokud však dítě bude mít například akutní potíže typu infektu dýchacích cest, střevní infekce, infekce močového traktu, budou muset pediatři posílat tyto pacienty do jiných zdravotnických zařízení,“ uvedla nemocnice ve svém prohlášení, ve kterém zmiňuje mimo jiné přínos moderní ambulantní péče.

„Všechny mé tři děti zde již službu hospitalizace v minulosti bohužel využily. Jednalo se o dehydrataci následkem průjmového onemocnění či nesrazitelných dlouhotrvajících horeček. Nejmladší syn byl odeslán k hospitalizaci kvůli zhoršujícím se respiračním obtížím v kojeneckém věku. Jsou situace, kdy je třeba, aby bylo dítě pod dohledem lékaře a byla mu poskytnuta léčba a další vyšetření, aby se zabránilo nejhoršímu,“ řekla paní Hana, která bydlí ve Frýdku poblíž nemocnice. Je hlasem mnoha rodičů, které zrušení dětského oddělení doslova šokovalo, a její tři děti jsou mezi tisíci dalšími, které mohou kdykoliv potřebovat hospitalizaci.

Nemocnice odkazuje rodiče do 30 kilometrů vzdálených nemocnic v Novém Jičíně a Třinci či „bližších“ v Havířově (17 km) nebo v Ostravě-Fifejdách (22 km). Uvedené vzdálenosti však ještě narůstají, pokud rodiče vyrazí do sousedních nemocnic ze vzdálenějších obcí. Jak městu potvrdili zdravotníci, tyto nadbytečné dojezdové časy mohou být pro malé pacienty velmi rizikové, až fatální.

Krajská nemocnice v Třinci ubezpečila, že je zcela po všech stránkách připravena se postarat o pacienty z F-M a okolí, včetně nabídky arteterapie a zdravotních klaunů, což vybízí k zásadní otázce. Pokud je situace ve frýdecko-místecké nemocnici dle tvrzení kraje zapříčiněna systémovým problémem vzdělávání lékařů a nedostatkem pediatrů, proč v jedné krajské nemocnici lze zajistit nadstandardní stabilní zázemí a v jiné ne?

Pomyslná červená nit vede k reakcím bývalých zaměstnanců zrušeného oddělení, kteří se v hojném počtu ozvali přímo městu po zveřejnění prohlášení nemocnice. A jejich slova potvrzuje MUDr. Ivana Röschlová, která dětské oddělení vedla téměř 20 let:

„Definitivnímu uzavření dětského oddělení ve Frýdku-Místku předcházela několik let trvající devastace po personální a provozní stránce. Do očí bijící byl odchod kvalifikovaného personálu, zpočátku zkušených lékařů a sester, nyní i perspektivních mladých lékařů, uzavření jednotky intenzivní péče v roce 2019, nestandardní hospitalizace dospělých pacientů na dětském oddělení…“

Primátor Frýdku-Místku Petr Korč aktivoval řadu jednání. Oslovil také zástupkyni zdejších pediatrů MUDr. Ludmilu Novákovou kvůli zajištění lékařské služby první pomoci ve všední dny, které bylo již dříve samotnou nemocnicí zrušeno. (Oproti tvrzení ředitele NemFM Tomáše Stejskala, praktici doposud nepotvrdili opětovné zajištění lékařské služby první pomoci ve všední dny). Oslovil také pojišťovny, které jsou garantem zdravotnické péče v kraji.

„Oddělení pro dětské pacienty, a to v plném rozsahu funkčnosti, je naprosto nezbytné. Vyzývám kraj a nemocnici k řešení situace. Jejich krok považuji za zpátečnický, ne za modernizaci a restrukturalizaci, kterými zastírají problém gigantických rozměrů. Ptám se, co dělalo vedení nemocnice, že dopustilo rozpuštění tak velkého oddělení? Proč k tomu došlo zrovna ve Frýdku-Místku? Mám zato, že vedení nemocnice podcenilo situaci a nepodalo zásadní informace. Dětské oddělení nedáme a řešení situace nesnese žádný odklad! Věřím, že se nám podaří poukázat na pravý stav věcí, a zároveň potvrzuji, že je město připraveno podpořit obnovení oddělení i finančně,“ řekl primátor Petr Korč.

Město v dalším kroku vytváří petici, kterou vyzývá Nemocnici ve Frýdku-Místku a Moravskoslezský kraj, potažmo ministerstvo zdravotnictví:

MĚSTO ŽÁDÁ O OBNOVU DĚTSKÉHO ODDĚLENÍ, ZAJIŠTĚNÍ NEZBYTNÉ PÉČE PRO TISÍCE DĚTÍ A KMENOVÉ ZÁKLADNY PRO VZDĚLÁVÁNÍ LÉKAŘŮ ZÁKLADNÍHO OBORU.   

DODATEČNÉ INFORMACE:

Od roku 1991 byla součástí dětského oddělení také dětská JIP (zrušena v roce 2019). Pediatrie je jedním ze 4 základních oborů (vedle chirurgie, interny a gynekologie), pro které by zdravotnické zařízení mělo mít zajištěnu lůžkovou péči (skutečnost významně souvisí s udělováním akreditace pro postgraduální vzdělávání lékařů).

K 1. 4. 2022 žilo ve spádové oblasti 21 620 dětí, z toho v samotném městě 9 657 dětí. Oblast, ze které děti dojížděly do Nemocnice ve Frýdku-Místku, je však daleko rozsáhlejší, jde o Pobeskydí, od horských oblastí až po Ostravu, tedy celý bývalý okres Frýdek-Místek, který k 1. 4. 2022 čítal 215 714 obyvatel, z toho 41 614 dětí.

Statistika počítá pouze s občany ČR, nejsou v ní zaznamenány děti ukrajinských uprchlíků, kteří do našeho města v posledních týdnech dorazili.

Frýdek-Místek nemocnici dlouhodobě podporuje i finančně. V letošním roce město k 1. 4. nemocnici podpořilo částkou 1 229 346 Kč, z toho rovný milion byl určen na pořízení sanitního vozu. Od roku 2020 město ze svého rozpočtu věnovalo Nemocnici ve Frýdku-Místku částkou přesahující šest milionů korun, konkrétně 6 779 517 Kč.