NEJLEPŠÍ Z FRÝDKU-MÍSTKU!

Miroslav Sykora

20. 6. 2004

Je pošetilé hodnotit, které bojové umění je nejlepší. Na to se ptají zejména laici. Někomu chutná víno červené, někdo dává přednost zásadně bílému. Někdo potřebuje k životu vegetariánskou stravu, jiný je „všežravec“. Stejně tak i každý preferuje svůj způsob sebeobrany. Někdo si k sebeobraně musí najmout bodyguardy. Můžeme ovšem směle napsat, že po 1. kole Mistrovství České republiky v korejském bojovém umění sebeobrany TaeKwon-Do ITF, je opět Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek nejúspěšnější v zemi! Tento subjekt vyvíjí činnost od roku 1992. Do roku 1998 působil pod Sportovním klubem Policie, od roku 1998 je základna na 8. základní škole ČSA ve Frýdku-Místku.      Na 1. kolo MČR byla zaměřena speciální příprava již od února 2004. V průběhu jara 2004 absolvovali členové Závodního týmu několik soutěží, na kterých byl tento subjekt nebo jeho jednotlivci oceněni pohárem pro nejúspěšnějšího, ale jen z 1. kola MČR jsou výsledky započítávány do celkového žebříčku o titul sportovně nejúspěšnější subjekt roku, který vyhlašuje Český svaz TaeKwon-Do ITF. Tento titul se podařilo v posledních třech letech získat českobudějovické Škole Tong-Il, vedenou šéftrenérem Státní reprezentace České repbuliky, MUDr. Rostislavem Kaňkou. Naše příprava byla cílená a dlouhodobá a výsledek se dostavil.      Na soutěž do Třeboně jsme vypravili zvláštní autobus. Naše výprava se spojila s karvinskými taekwon-disty. Také Karviná na této soutěži zazářila, a dokázala se umístit na 4. místě před Brnem! Velmi dobrých výsledků zde dosáhla také Škola TaeKwon-Do ITF Silla Týnec, vedená Ing. Radkou Heyduškovou, jednou z nejúspěšnějších závodnic Evropy. Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek získala 12 zlatých, 6 stříbrných a 13 bronzových medailí, což v součtu dalo také nejvíce získaných medailových pozic.      Na soutěžních tatami se postupně představilo 316 soutěžících z celé republiky. Naši závodníci vytěžili z 18 finálových utkání 12 zlatých, což značí více než 66% úspěšnost. Martina Žáková a její cesta kategorií nad 53 kg byla famózní. Bojovala s váhově těžšími soupeřkami, a jedna z nich byla o dvě hlavy větší. Bylo třeba bojovat takticky, Martina realizovala všechny pokyny kouče. Výhodou bylo „přečtení“ soupeřek, které bojovaly většinou jen jednou stranou těla a nevyužívaly všechny končetiny. Ve svých vahách dokázali zvítězit také Rostislav Pešák, Radek Košátko, Lukáš Bauer, Filip Gavlas, Marek Majerníček, Jana Koloničná. Takřka 60% zlatých medailí jsme tedy získali ve sportovním boji. Velmi těžké zápasy mezi reprezentanty ČR vybojoval junior Radek Košátko (také repr. ČR) a rovněž Marek Majerníček, který měl soupeře o hlavu větší. Filip Gavlas nebyl 2,5 roku na tatami v boji poražen soupeřem z jiného než mateřského klubu. Před vánoci 2003 jej porazil na mezinárodním turnaji v Českých Budějovicích jen Marek Majerníček z naší sportovní líhně.      Ve speciálních přerážecích technikách se nejvýše dostali Jana Žylová mezi seniorkami a Filip Gavlas v žácích. Jakoby skákali „s přužinami v kotnících a kolenech“. U Filipa probíhal souboj o zlato dramatičtěji, neboť tři chlapci zvládli všechny tři techniky. Bylo však vidět, že Filip má jednoznačně nejlepší techniku. To také později oba další chlapce z Třeboně a Týnce limitovalo.      Pojďme ještě rozebrat disciplínu technické sestavy. Zde jsme získali 3 zlaté medaile, které předával prezident Českého svazu TaeKwon-Do ITF, Ing. Ladislav Burian. Velmi překvapivá je zlatá medaile Michala Kováče, který např. na minulé soutěži sestavu v 1. kole nedokončil. Dále se nám dařilo v žácích. Martin Stonawski úspěšně absolvoval 3 dny před soutěží zkoušku na modrý pásek … a pak docvičil ve své nové kategorii až ke zlatu. U Martina je ale ještě několik viditelných chyb. No a další zlatou medaili získal … Filip Gavlas! Stal se zároveň nejúspěšnějším žákem celé soutěže, takže domů vezl další cenný pohár.      V silovém přerážení desek ve stojanu se nám podařilo získat pouze jednu bronzovou medaili. Martina Řezáčová obsadila 3. místo. Dalších 6 stříbrných medailí a 13 bronzových medailí získali postupně kromě již výše uvedených jmen také Stanislav Chmel, Radim Koziar, Vítězslav Lorenc, Adam Schneider, Zdeněk Weselowski, Kateřina Birkášová, Radim Tomášek, Radim Poloch a Kateřina Kolářová.      Závodní tým Frýdku-Místku připravuje na 8. ZŠ ČSA Michal Košátko, český reprezentant. Medailista Mistrovství Evropy a Mistrovství světa v TaeKwon-Do ITF se nedávno stal nejúspěšnějším bojovníkem mezinárodní Grand Prix Moravia v Kickboxu. Zvítězil bezkonkurenčně v semicontactu a při své premiéře ve full contactu také nebyl poražen! Finálový zápas s českým reprezentantem a medailistou Mistrovství světa v Kickboxu vyzněl od rozhodčích v poměru 3:0 pro frýdecko-místeckého taekwon-distu ITF. Top ten – deset nejúspěšnějších subjektů 1. kola MČR: Škola TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek 12/ 6/13, TONG-IL České Budějovice 8/6/9, Hwa-Rang Praha 7/5/8, Škola TaeKwon-Do ITF Karviná 7/2/4, Club Brno ITF 6/12/10, Škola TaeKwon-Do ITF Silla Týnec 5/2/6, Won-Hyo Klub Třeboň 4/6/8, Naeryo Chagi České Budějovice 4/3/7, Akademie TaeKwon-Do Kerberos 4/2/8, Sonkal Praha 3/7/7 – poměr zlato/stříbro/bronz.      O celkovém vítězi tohoto roku se rozhodne při 2. kole MČR v Brně, kdy se bude rozhodovat také v utkáních mezi týmy všech klubů, ve všech čtyřech disciplínách (Tul – technické sestavy, Matsogi – sportovní boj, T-Ki – speciální přerážení desek ve výšce a dálce, Wirok – silové přerážení desek umístěných ve stojanech). Nyní čeká některé české taekwon-disty ITF jedinečná akce v daleké zemi. Na Mistrovství světa juniorů se nyní připravuje bratr trenéra našich bojovníků, Radek Košátko. Věřme, že se Radek Košátko nominuje a navštíví koncem července Malajsii! Rád bych sdělil široké veřejnosti, že korejské bojové umění sebeobrany budeme od září vyučovat nové zájemce. Závodně-sportovní výuku vedeme odděleně a hlavní náplní výuky je celkové rozcvičení a práce na zpevnění těla, techniky rukou a nohou pro svou vlastní sebeobranu. Samozřejmostí je postup na vyšší technický stupeň. Zkoušky a stupeň vyspělosti v TaeKwon-Do ITF uděluje pouze a výhradně korejský instruktor, Mistr Hwang Ho Yong, držižel 8. Danu. Výuku ve Frýdku-Místku vedou držitelé 3., 2. nebo 1. Danu, kteří se umění věnují již přes 12 let. Více se o sebeobraně TaeKwon-Do ITF dozvíte na stránkách tkdfm.taekwondo.cz a můžete nás kontaktovat na 603 710 604 . Napište nám na tkdfm@taekwondo.cz Ing. Miroslav Sýkora, 3. Dan předseda Školy TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek