Naše Škola je 4. nejúspěšnější za rok 2003 v ČR

Archiv

Miroslav Sykora

6. 11. 2003

Naše Škola je 4. nejúspěšnější za rok 2003 v ČR      Závodníci TaeKwon-Do ITF z Frýdku-Místku poprvé vyjeli na své vůbec první závody v roce 1994, do Prahy na Pohár Hwa-Rang. Tehdy byl za úspěch považován postup z do 2. kola pavouka. Opravdu. Dnes, v roce 2003 by pro Školu TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek mohla být 4. příčka v ČR celkově za celý rok 2003 do jisté míry neúspěchem, protože jsme si možná zvykli být vždy do 3. místa (1998-2002). Není to pravidlem. V samotném závěru Mistrovství ČR žákovské, juniorské a seniorské kategorie, které proběhlo 1. a 2. 11. 2003 mezi 452 soutěžícími z 25 subjektů v Třeboni nás o 2 zlaté předstihlo Brno. Na 2. místě se umístil Sonkal Praha a nejúspěšnější Školou roku je Tong-Il České Budějovice.      Sjely se mnohé kluby z Prahy, Českých Budějovic, Opavy, Frýdku-Místku, Brna, Třebíče, Třeboně, Ostravy, Plzně, Karviné, Týnce n. Vlt., Roztok u Prahy, Velešína, Pardubic, Mostu a Olomouce. My jsme do Třeboně vyslali přesně 30 soutěžících, přesněji 6 žáků, 5 žákyň, 7 juniorů, 5 juniorek, 4 seniorky, 3 seniory. Výpravu koučoval Michal Košátko I.Dan, reprezentant ČR, trenér Závodního týmu, dále Jana Hoňková I.Dan, vedoucí skupiny B, Martin Blahuta, vedoucí dětského Kroužku a Radek Košátko, reprezentant ČR. Vedoucím výpravy byl Miroslav Sýkora II.Dan, leader Školy, který působil jako rozhodčí. Nakonec, proti očekávání nemohlo být nasazeno 6 týmů, poněvadž senioři nebyli vůbec kompletní a seniorka Martina Řezáčová I.Dan, onemocněla před odjezdem na tuto vrcholnou akci. Někteří z nás „onemocněli“ i díky velmi nepříjemné cestě z Frýdku-Místku, poněvadž na místě v Třeboni jsme byli za 12 hodin. Vlaky měly tentokrát velmi velké zpoždění. Takové, že jsme nemohli být včas zaregistrováni. Spoj, který vyhovoval na Czech Open, tentokrát absolutně nevyšel.      Před MČR, tak jako každý rok, byly stanoveny týmové cíle. Jaké a jak byly naplněny? Tým žáků měl za úkol získat stříbro v Tulech a Matsogi a přivézt bronz ze T-Ki. Tým vedený Filipem Gavlasem cíl v Tulech splnil, v Matsogi byl 3. a ve T-Ki vybojovali nečekané zlato, jen Filip s ním před MČR naprosto počítal a byla to pravda. Tým žákyň dobře vedený Markétou Dekišovou nedokázal postoupit v sestavách, měl za úkol obsadit 3. příčku. Žákyně cvičily slušně, ovšem slabě. Silou a nažhavením je všechny týmy děvčat předčily. Juniorky, o které se starala Martina Žáková nás velmi překvapily. Jejich cíle, 3. ve T-Ki a ve Wiroku byly překročeny, přivezly dvě stříbra a přidaly bronz ve T-KI týmech. Junioři, jejichž leaderem je Radek Košátko splnili a přivezli stříbro ze sportovního boje, avšak nezískali umístění na 3. příčkách ve T-Ki a ve Wiroku a místo 2. byli v Tulech na 3. místě. Cíle seniorských týmů byly rozhozeny před MČR. Senioři nakonec ve Wiroku týmů vůbec nestartovali, neboť Peter Lazorik se zranil v jednotlivcích. Seniorky chtěly zlato v Matsogi, ale nepovedlo se jej obhájit a bylo z toho 3. místo. 3. místo ve T-Ki splnili na 100%. Ve Wiroku nenastoupily, protože soutěž v neděli končila později, než bylo plánováno a část výpravy včetně děvčat musela předvečerním vlakem odjet 400 km zpátky domů. Splnili jsme 6 ze 14 stanovených týmových cílů. 3x jsme byli na medailové pozici nižší, než jsme doufali a 5x jsme se minuli v očekávání.      Nejvíce se na tomto MČR dařilo žáku Filipu Gavlasovi, který se umístil ve všech disciplínách, vyhrál sportovní boj ve vyšší kategorii než dříve (dříve do 38 a teď do 50 kg – nebyl již 2 roky poražen!, tentokrát se ve finále utkal opět s Danielem Mohylou z Joomuk F-M), dále přivezl 2 stříbra v Tulech a ve T-Ki. Ve T-Ki se 8x rozeskakoval v prodloužení o zlato s Pavlem Šteflem z Won-Hyo Třeboň. Uspěl také žák Tomáš Chmel, který vyhrál sestavy právě nad Filipem ve finále. Tomáš se dokázal sítěmi pavouka probojovat do finále v boji do 43 kg, kde prohrál s Matějem Kropáčkem z Pedagogu České Budějovice, ale získal tím hodnotné stříbro. I toto stříbro pomohlo k tomu, aby TOMÁŠ CHMEL celkově v tomto roce předčil Filipa a získal TITUL NEJÚSPĚŠNĚJŠÍHO ŽÁKA ROKU 2003 – TEDY MISTRA ČR. Jeho foto s krásným pohárem je velice cenné. Druhým nejlepším v zemi je tedy rovněž náš bojovník, FILIP GAVLAS. Věřím, že oba úspěšní žáci se budou vhodně doplňovat v tréninku.      Kvalitní výkony předvedli také naši junioři, a to Lukáš Bauer a Stanislav Chmel. Lukáš opět získal zlato v boji do 52 kg (nad naším Vítězslavem Lorencem) a byl druhý v sestavách, ve kterých jej ve finále porazil právě Stáňa. Je velmi, velmi potěšitelné, že v tak hojně obsazených kategoriích, jak u žáků tak u juniorů vyšších pásů se do finále sestav opět probojovali jen a pouze naši bojovníci. Stáňa ke svému výkonu přidal ještě i bronz ve sportovním boji do 58 kg.      Dalšími zářezy ze zaskvěl senior Michal Košátko I.Dan, který bezpečně zvítězil v sestavách ve velmi silné konkurenci dalších českých reprezentantů, a poradil si opět i v boji, kde postupně zdolal také reprezentační kolegy, z nichž posledním ve finále byl Roman Havlíček z Naeryo České Budějovice.      Dvě medaile se podařilo získat ještě junioru Martinu Blahutovi, a to stříbro ve T-Ki a bronz v Tulech. Dále se to povedlo seniorce Janě Hoňkové, té zase v Matsogi do 63 kg a v Tulech I.Danů.      Rád bych ještě vyzdvihl výkon Kateřiny Závodné, která dokázala zvítězit v sestavách juniorek mezi zelenými pásky. Ve finále uspěla i proti Zuzaně Janečkové z Naeryo Č. B. Úspěchem je dozajista i stříbro Martina Stonawskiho, který jen vlastními chybami v sestavě Do-San přepustil snadněji zlato Pavlu Hupkovi z Karviné. Vítězslav Lorenc se probojoval do finále boje do 52 kg juniorů a má stříbro. To samé dovedl Radek Košátko mezi juniory do 70 kg. Po jednom kuse bronzové medaile přivezla dále juniorka Martina Žáková, seniorky Jana a Irena Žylová.      Jak již jsem uvedl, MISTREM ČR 2003 v žácích se stal náš TOMÁŠ CHMEL. Povšimnout bychom si měli i druhého nej. žáka Filipa Gavlase. V juniorech za celý rok nejlépe bojoval Lukáš Bauer (celkově druhý), hned za ním je Stanislav Chmel (3. příčka). Nakonec v seniorech celkově na 3. místě v letošním roce figuruje Michal Košátko.      Náš subjekt získal při Mistrovství ČR 8 zlatých, 13 stříbrných a 11 bronzových umístění, celkově pak v součtu s Republikovými soutěžemi v předešlých měsících roku 2003 jsme získali 17 zlatých, 20 stříbrných a 27 bronzových umístění. Chtěl bych vyjádřit naději, že v roce 2004 bude počet zlatých a stříbrných opačný, což zaručí snad i vyšší příčku našeho subjektu v ČR. Chtěl bych na závěr svého příspěvku, dodat, že reprezentace Školy TaeKwon-Do ITF Frýdek-Místek jakož i města Frýdku-Místku byla na Mistrovství České repbuliky více než důstojná. Za přípravu jsem poděkoval všem kapitánům týmů, tímto děkuji všem závodníkům, kteří v Třeboni soutěžili.. Výkony na MČR ohodnotil tímto článkem Mirek Sýkora, ve Frýdku-Místku dne 6. 11. 2003.