Na Hukvaldy

Z Frýdku se po cyklostezce dostaneme na přehradu Olešná. Projedeme areálem kolem hospůdky U Toma a aquaparku (http://www.sportplex.cz/), mineme poslední chatky a za přehradou se na křižovatce dáme vpravo po cyklotrase na Chlebovice.

U hospody U Kozlů se dáme dolů, překřížíme silnici I/48 a na odbočce u kapličky jedeme doleva směrem k šachtě. Po příjezdu na parkoviště uhneme doleva kolem přistávací plochy pro vrtulník na panelovou cestu k rybníku. Přes hráz vjedeme do lesa (pozor na motorkáře, rádi tudy jezdí!) a po výjezdu z remízku zahneme doprava a po široké lesácké cestě projedeme kolem hájovny za níž jsou dva rybníky.

Za nimi pokračujeme rovně až k motorestu Slezan. Zde opět křížíme silnici I/48, po levé ruce máme střelnici, a asfaltkou stoupáme k Hůrkám. První větvení projedeme vpravo a po příjezdu do vracečky sjedem z asfaltky vpravo na šotolinovou cestu. Pokračujeme až k rozbité autobusové čekárně u telefonní budky, kde se dáme vlevo po vrstevnici. Kolem hnojiště sjedeme do Hukvald (http://www.hukvaldy.cz/). Mineme zastávku „Losert“ a kolem Janáčkova domu stoupáme prudkým kopcem k hradní oboře.

Krásnou alejí statných kaštanů se dostaneme k soše lišky Bystroušky. Kdo si pohladí její ocas a něco si přeje, tomu se přání údajně splní. Od Bystroušky vede asfaltka až nahoru k zřícenině hradu. Je to docela do kopce. Zpět do Frýdku-Místku to vezmeme terénem přes Hůrky. Od hradu sjedeme stejnou cestou k zast. „Losert“ a za mostkem se dáme doprava po modré TZ. Na rozdýchání nás čeká asfaltový, asi 50 m dlouhý, prudký stoupák po modré TZ.

Cca po dalších 100 m odbočíme na zelenou TZ a struskou vysypanou lesní cestou stoupáme na rozcestí „Pod Zadní Babí horou“. Zde se napojíme na modrou TZ, kterou sledujeme až na nejvyšší vrchol Palkovických Hůrek Kubánkov. Hurááá, máme za sebou asi 6 km stoupání a teď už pofičíme s větrem o závod dolů k městu. Stále sledujeme modrou TZ. Na rozcestí U Kociána se můžeme občerstvit v blízkém rekreačním středisku (koliba Barborka). Od rozcestníku pokračujeme šotolinovou cestou za pravou zatáčkou dolů rovně.

Pohodlně sjedeme pod Hůrky ke kapličce, kde uhneme doprava nahoru po asfaltce. (Pro techničtější jezdce: od rozcestníku pořád po modré TZ. Vyjedeme na stejné asfaltové cestě jako v prvním případě. Na cestě opět odbočíme vpravo.) Jedeme směrem na Palkovice. Za cedulí označující začátek obce odbočíme doleva a kolem košaté vrby vlítneme asi padesátkou do lesa. Pozor na procvaknutí kol o šutry! Průjezd lesem končí na Rovenské nad přehradou Olešná. Domů se dostaneme opět kolem aquaparku a cyklostezkama.

Délka trasy: cca 45km Doba jízdy: 2,5 hod. jízdy Obtížnost: FM – Hukvaldy – lehká, Hukvaldy – Hůrky – obtížná Vhodné pro kolo: mtb 

Text a foto: Ing. Martin Duží