Na Ondřejník

Z Místku vyjedeme cyklostezkou proti proudu Ostravice. Stezka za kasárnami končí, my však pokračujeme pěšinou podél řeky, mineme ocelovou lávku pro pěší (ta vede přes řeku k žel. stanici v Bašce) a pokračujeme až k asfaltovému volejbalovému hřišti, kde se dáme už po asfaltu vlevo kolem řadovek. Vyjedeme u autobusové zastávky, za kterou se na křižovatce (na sloupu mají hnízdo čápi) dáme doprava na most přes silnici I/56. To už jsme na modré turistické značce, kterou sledujeme do Hodoňovic.

Značka nás vede kolem hospody k pískovně pod Metylovickou Hůrkou, místními zvaná Čupek. Okolo pískovny pokračujeme dále do Metylovic (http://www.metylovice.cz/) k autobusové zastávce. Tady se napojíme na hlavní cestu, která nás stoupáním kolem kostela dovede na křižovatku u prodejny potravin. Zde odbočíme vpravo do kopce a směrem na Lhotku pokračujeme až k transformátoru.

 Odtud po žluté TZ stoupáme rozbitou cestou kolem novostavby rodinného domu až ke stanovišti kontejneru na odpad. Tady se žlutá značka stáčí doprava mezi ploty. My však stoupáme asfaltkou stále dál. Cesta pomalu přechází v traverzovku a dovede nás k průseku nad chatovou osadou, odkud je krásný výhled na Frýdlant nad Ostravicí (http://www.frydlantno.cz/) a Lysou horu. Naše cesta uhýbá z asfaltky vpravo do opravu prudkého kopce. (Pozn.: můžete soutěžit kdo dál a výš vyjede.J) Na hřebenu se napojíme znova na žlutou TZ, která nás dovede na rozcestí Kubalánky. 

Vlevo na louce stojí turistická chata. My se však dáme doprava po červené lyžařské TZ. Jízdou po vrstevnici si užíváme nádherných výhledů na Palkovické Hůrky a okolí Bílé hory u Štramberka. Cesta nás dovede do sedla, kde se můžeme rozhodnout, zda budeme pokračovat po modré TZ na vrchol celého masívu Skalku /964 m.n.m./ (nádherné výhledy na Beskydy, startovací místo paraglidistů) nebo Skalku objedeme po vrstevnici. My však po modré TZ sjedeme k turistické chatě na Ondřejníku /710 m.n.m./ (http://www.ondrejnik.penzion.com/).Nyní nás čeká prudký technický sjezd po modré TZ do Frýdlantu n/O. Kolem sídla Horské služby sjedeme k podchodu, kterým se dostaneme pod tratí a silnicí na parkoviště u autobusového stanoviště a žel. stanice. 

Od podchodu se dáme vlevo, u hřbitova překřížíme hlavní silnici a mezi rodinnými domky pokračujeme k řece. Řeku překročíme po ocelové lávce a mineme Autokemp Beskydy (http://www.beskydy-info.cz/) a po silnici se vydáme do Pržna (http://www.przno.cz/). Na křižovatce dáme doprava a kolem hostince U Adamců projedeme obec. Pokračujeme dále kolem hřbitova do Bašky (http://www.baska.cz/), kde za mostkem u Bašťanky odbočíme vpravo k přehradě. (Tip: tady jsou ty nejhezčí západy slunce … přes půllitr piva.J)Po pravém břehu přehrady pokračujeme přes les, pastviny a silnici do Starého Města  (http://www.stare-mesto.cz/) k tenisovým kurtům a fotbalovému hřišti, pod kterým se napojíme na cyklostezku, která nás dovede zpět do Frýdku-Místku. 

Délka trasy: cca 40 km Doba jízdy: 2,5 hod. Obtížnost: náročná Vhodné pro kolo: mtb  

Text a foto: Ing. Martin Duží